Dlaczego toaleta na budowie jest niezbędna?

Dostęp do zaplecza sanitarnego jest konieczny w bardzo wielu miejscach. Na pewno taki dostęp należy zapewnić osobom pracującym na budowie. Chcąc zapewnić pracownikom dostęp do zaplecza sanitarnego można dzisiaj skorzystać z bardzo wielu rozwiązań. Do tych, które obecnie cieszą się największą popularnością zaliczyć można toalety przenośne. Przenośna toaleta na budowę to rozwiązanie które sprawdza się zarówno w przypadku budowy domu jednorodzinnego jak na budowach budynków komercyjnych. Z powodzeniem też taka toaleta sprawdzi się dla pracowników pracujących przy budowie dróg i mostów.

Krótka historia przenośnych toalet

Ubikacja na budowie jest oczywiście konieczna, dzisiaj jej widok na placu budowy nikogo więc nie dziwi. Niewiele osób jednak wie, że przenośne toalety nie są wynalazkiem sprzed kilku lat. Pierwsze zostały zaprojektowane już w latach 50 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Przenośne toalety wykonywano wówczas z drewna były dość ciężkie, jedna toaleta mogła ważyć nawet 200 kg. W1969 roku po raz pierwszy wykorzystano je na masowej imprezie na świeżym powietrzu. Z przenośnych toalet mogli korzystać uczestnicy festiwalu Woodstock. Toalety przenośne szybko zyskały popularność, do ich produkcji zaczęto więc wykorzystywać bardziej nowoczesne i lżejsze materiały.

Toaleta na budowę: dlaczego należy zapewnić ja pracownikom?

Zapewnienie pracownikom dostępu do zaplecza sanitarnego jest jednym z obowiązków każdego pracodawcy Oznacza to, że toaleta musi znaleźć się na każdej budowie. Plac budowy jest miejscem bardzo specyficznym, na ogół nie ma na nim dostępu do wody i kanalizacji. Rozwiązaniem, które na budowie sprawdza się najlepiej jest więc toaleta przenośna, która może zostać ustawiona w dowolnym miejscu nie ma tez znaczenia rodzaj podłoża, na którym toaletę tę można ustawić. Tego typu przybytki dostępne są w bardzo różnych rodzajach, z łatwością  można wybrać toaletę dostosowaną do indywidualnych oczekiwań danego inwestora. W przypadku toalety na placu budowy jedna toaleta na ogół może być wykorzystywana przez mniej więcej siedem dni. Po tym czasie konieczne jest jej opróżnienie. Przyjmuje się też, że jedna toaleta w przeciągu czterdziestogodzinnego tygodnia pracy może być komfortowo użytkowana przez 10 osób  – jeśli na budowie jest więcej pracowników, trzeba zapewnić odpowiednio większą  ilość toalet albo liczyć się z koniecznością jej częstszego opróżniania.

Toalety na budowę; jakie są rodzaje?

Przenośny kibel na budowę, który jest najbardziej popularny ma postać zamkniętej budki. Do jego wykonania na ogół wykorzystywane są wysokiej jakości tworzywa polietylenowe. Dzięki temu kibelek na budowę jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto wykonana z polietylenu przenośna toaleta jest odporna na zmienne, skrajnie wysokie lub bardzo niskie temperatury. Ogromnym plusem wykonanych z polietylenu przenośnego WC jest to, że można je z łatwością utrzymać w czystości. Pozbycie się z nich nieczystości także nie stanowi żadnego problemu, co jest ich dodatkowym atutem. Wychodek na budowie w formie zamkniętej budki doskonale sprawdza się na każdej, zarówno małe, jak i dużej budowie. Producenci przenośnych toalet wychodząc naprzeciw oczekiwaniom bardzo różnych grup klientów oferują kilka ich typów. Najbardziej popularne są toalety składające się z dużego bezodpływowego zbiornika. Aby korzystanie z nich nie było zbyt uciążliwe, zadbano o ich sprawną wentylację. Na wyposażeniu standardowej toalety przenośne znajduje się także:
-deska sedesowa; w niektórych dodatkowo może zostać zamontowany pisuar;
-pojemnik na papier toaletowy.


Przenośne WC na budowę może mieć także dodatkowe udogodnienia. Zależy to nie tylko od typu toalety, ale także od tego czy na budowie jest dostęp do czystej bieżącej wody. Jeśli na działce budowlanej znajduje się sieć wodociągowa, to można wybrać toaletę, w której znajdzie się także umywalka oraz system spłukiwania z ręczna lub nożną pompką. W toaletach o podwyższonym standardzie montowane jest także oświetlenie, podajnik na ręczniki papierowe oraz dozownik na mydło w płynie. Wszystkie toalety wyposażone są w automat zamykający drzwi oraz zamek z opcją „wolne/ zamknięte”. Wszystkie toalety przenośne niezależnie od swojego standardu są bardzo stabilne. Zawdzięczają to ciężarowi zbiornika na nieczystości. Już na początku wlewana jest do niego odpowiednia ilość wody. W miarę użytkowania zbiornik napełnia się i zwiększa swój ciężar. We wszystkich typach toalet przenośnych montowane są tez antypoślizgowe podłogi, co zwiększa komfort korzystania z nich.

Ile kosztuje toaleta na budowę: czy znacznie zwiększa to koszt inwestycji

Ceny toalet przenośnych są bardzo zróżnicowane. Nowa przenośna toaleta w najbardziej podstawowej, standardowej wersji kosztuje około 2000 zł. Toaleta z dodatkowym wyposażeniem est oczywiście droższa. Na rynku można znaleźć także toalety przenośne używane. Koszt ich zakupu jest niższy, waha się od 800 do 1600 zł. Niezależnie więc od tego jaka toaleta przenośna na budowę interesuje danego inwestora koszt jej zakupu nie jest niski. O ile jeszcze duże firmy budowlane są skłonne zainwestować w zakup przenośnej toalety dla swoich pracowników, to osobom indywidualnym, które budują dom taka inwestycja średnio się opłaca.

Sprawdź: Oznaczenia toalet

Kupić czy wynająć toaletę na budowę: które rozwiązanie jest lepsze?

Na rynku już od dłuższego czasu działają firmy, które oferuję krótko- lub długoterminowy wynajem toalet przenośnych. Swoją ofertę wypożyczalnie te kierują zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. A to oznacza, że każdy komu potrzebna jest toaleta na placu budowy może ją wynająć. Co ważne, wiele firm, które oferują ubikacje na budowę do wynajęcia świadczy pełen zakres usług. Oznacza to, że nie tylko można toaletę wynająć, ale także liczyć na pełne serwis. Na ogół podstawowa usługa serwisowa wliczana jest w cenę wynajmu. Ceny wynajmu zależą od bardzo wielu czynników. Pod uwagę brany jest standard wynajmowanej toalety, rodzaj i liczba dodatkowych elementów, które znajdą się na jej wyposażeniu oraz częstotliwość serwisu.

Gdzie wynająć toaletę na budowę?

Osoby, które interesuje ubikacja na budowę do wynajęcia nie będą dzisiaj miały najmniejszych problemów ze znalezieniem wypożyczalni przenośnych toalet. Działa ich w kraju naprawdę wiele. Przynajmniej jedną taką wypożyczalnię można znaleźć na terenie każdego województwa. Chcąc znaleźć wypożyczalnię toalet znajdującą się najbliżej placu budowy, najłatwie3j i najszybciej można to zrobić korzystając z dostępu do Internetu. Na ogół z wypożyczalnią można kontaktować się w różny sposób. Duże wypożyczalnie zawsze podają swój adres e-mail. Można się też z wybraną przez siebie wypożyczalnią skontaktować drogą telefoniczną. Wiele wypożyczalni toalet przenośnych świadczy usługi nie tylko na terenie miasta i regionu, w którym ma swoją siedzibę. Większość kieruje swoją ofertę także do klientów z sąsiednich miejscowości i województw. Ułatwia to znalezienie i wybranie wypożyczalni, której oferta jest dla nas najbardziej korzystna finansowo.