Opróżnianie toalet typu toi toi: jak to się odbywa?

Toalety przenośne typu toi toi na stałe wpisały się w polski krajobraz. Spotkamy je nie tylko biorąc udział w masowych eventach organizowanych na świeżym powietrzu, ale także na placach budów, działkach letniskowych bez dostępu do wody i kanalizacji, a nawet w licznie odwiedzanych przez turystów tatrzańskich dolinkach. Przenośne toalety mają określoną pojemność. Wymagają więc opróżniania. W jaki sposób opróżnia się toalety przenośne i jak często należy to robić? Sprawdźmy.

Jak się odbywa opróżnianie toalet przenośnych?


Historia toalet przenośnych rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Bardzo szybko zaczęto je nazywać toi toi. Nazwa ta przyjęła się także w Polsce. Toalety przenośne typu toi toi to toalety, których integralną częścią jest bezodpływowy zbiornik na fekalia. Oznacza to, że musi on być regularnie opróżniany. Samodzielne opróżnianie, konserwacja i czyszczenia przenośnej toalety nie jest możliwe. Na rynku działają na szczęście firmy, których specjalnością jest wypożyczanie oraz serwis przenośnych toalet. W ramach serwisu klienci mogą liczyć na opróżnianie toalet typu toi toi. Dodatkowo firmy te zajmują się też ich czyszczeniem i dezynfekcją. Warto pamiętać, że niektóre toalety dodatkowo wyposażone są w przenośne umywalki. Ich opróżnianiem zajmują się te same firmy, które opróżniają zbiorniki na nieczystości w toaletach przenośnych.  Firmy, które specjalizują się w kompleksowym serwisowaniu toalet przenośnych posiadają na wyposażeniu auta asenizacyjne służące do wywozu nieczystości. Zbiorniki w tych samochodach mają bardzo różną pojemność. W tych najmniejszych pomieści się tylko 1 200 l, ale są i takie o pojemności dziesięciokrotnie większej. Proces opróżnia zarówno toalet, jak i przenośnych umywalek odbywa się w sposób sprawny i szybki. Gdy zbiornik toalety zostanie opróżniony, kabina jest dokładnie czyszczona myjką ciśnieniową. Przed przystąpieniem do opróżniania toalety do zbiornika wlewany jest specjalny preparat. Ułatwia on jego opróżnienie i neutralizuje nieprzyjemny zapach.

Co ile czasu należy opróżniać toaletę?


Nie da się tego jednoznacznie określić. Zbiorniki w toaletach mają bowiem bardzo różną pojemność. Są oczywiście takie, które mają pojemność 250 l, ale są też znacznie mniejsze. Częstotliwość opróżniania tylko jednak częściowo zależy od pojemności zbiornika na nieczystości. Jak często należy go opróżniać, zależy także od liczby osób korzystających z toalety. Opróżnianie toalety może się więc odbywać zarówno raz w miesiącu, jak i raz w tygodniu. Regularne opróżnianie toalety przenośnej jest gwarancją komfortowego korzystania z niej. Kabiny są bardo dokładnie myte nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz. Kabina jest także dezynfekowana przy pomocy specjalnych środków dezynfekujących. Płyn, który wlewany jest do zbiornika zawiera nie tylko substancje zapachowe, które neutralizują przykry zapach. W jego składzie znajduje się również substancja dezynfekująca. Sprzęt, który wykorzystywany jest do mycia i dezynfekcji toalet przenośnych jest nowoczesny. Doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami nie niszcząc przy tym powierzchni kabiny. Wszystkie chemiczne preparaty używane podczas opróżniania, mycia i dezynfekcji przenośnego WC są całkowicie bezpieczne dla osób, które będą z niego korzystać.

Ile kosztuje opróżnianie toalety typu WC?


To bardzo ważne, a więc często zadawane pytanie przez osoby, które zdecydowały się na zakup bądź wynajem przenośnej toalety. Nie da się na nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż cena usługi zależy od bardzo wielu czynników. Decydujące znaczenie mam lokalizacja firmy, która oferuje usługę opróżniania przenośnego WC. W poszczególnych bowiem miejscowościach na terenie kraju opłaty za wywóz nieczystości płynnych są mocno zróżnicowane. Wiele firm oferuje nie tylko opróżnianie, czyszczenie i dezynfekcję przenośnych WC, ale także zaopatrzenie w środki czystości. Bardzo często więc cena za usługę opróżniania toalety typu toi toi jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta.

Cena wynajmu toalety typu toi toi

Przenośne toalety typu toi toi, to nieodłączny element każdego placu budowy czy imprezy masowej. Są one najczęściej wybierane spośród przenośnych ubikacji z uwagi na swoją niezawodność, bezawaryjność oraz łatwość serwisowania. Co więcej, koszty wynajmu toalety typu toi toi nie obciążą zbytnio domowego budżetu. Ile kosztuje wynajęcie ubikacji typu toi toi?

Toalety przenośne – cennik

Ciężko ustalić jednoznaczny cennik wynajmu toalety. W przypadku wynajęcia plastikowych ustępów typu toi toi wiele zależeć będzie od naszych wymagań, ilości serwisów w miesiącu oraz rodzaju sanitariatu. Krótko mówiąc – wpływ na wysokość ceny wynajmu przenośnej toalety ma bardzo wiele czynników. W przypadku toalety typu toi toi, w pierwszej kolejności musimy ustalić, ile osób będzie z niej korzystać. W przypadku dużych imprez wiadome jest, że będziemy musieli zainwestować w kilka lub nawet kilkanaście pojedynczych ustępów, lub na ich miejsce zdecydować się na kontener przystosowany do pełnienia funkcji łazienki. W takim kontenerze zmieścimy nawet kilka lub kilkanaście muszli, umywalek lub natrysków. Wszystko w zależności od potrzeby.

Dlatego na początku musimy ustalić, dla jakiej liczby osób będziemy wynajmować toalety. Im więcej toalet wynajmiemy, tym więcej zapłacimy, jednak w przypadku większych zamówień cena przypadająca na jedną toaletę będzie proporcjonalnie mniejsza. W celu stworzenia zarysu kosztów wynajmu toalety skupimy się na kosztach wynajęciu pojedynczej toalety typu toi toi. Taka inwestycja nie powinna zbytnio obciążyć naszego budżetu. Ile będą kosztować toalety przenośne. Wynajem, cennik wynajmu można oprzeć w pierwszej kolejności o ilość serwisów w miesiącu. Im będą one częstsze, tym więcej zapłacimy za wynajem pojedynczej toalety. Za standardowo wyposażoną toaletę z jednym serwisem w miesiącu zapłacimy miesięcznie około 300 zł. Za tę samą toaletę z dwoma serwisami w miesiącu zapłacimy już około 50 do 100 zł więcej. W przypadku toi toiów lepiej wyposażonych, w na przykład lustra, pisuary, umywalki i maty antypoślizgowe, zapłacimy już około 500 zł miesięcznie, a w przypadku częstszych serwisów odpowiednio więcej.

Toaleta przenośna – cena

Ile kosztuje zakup przenośnej toalety? Tutaj też trudno będzie odpowiedzieć jednoznacznie. Podobnie jak w przypadku wynajmu, cena za zakup przenośnej toalety będzie różnić się w zależności od opcji przez nas wybranej. Lepiej doposażone toi toie, będą kosztować odpowiednio więcej. Ile zapłacimy za standardowy toj toj. Cena za taką kabinę wyposażona w muszlę i zbiornik wynosić będzie około 2 tys. zł. Oczywiście wiele zależy od sklepu, z którego usług skorzystamy. Jeśli jednak zależy nam na jak najtańszej opcji, to istnieje możliwość zakupu przenośnej toalety składającej się jedynie z muszli i zbiornika na nieczystości, którą możemy ustawić w specjalnym namiocie sprzedawanym w zestawie. Takie rozwiązanie jest polecane dla miłośników kempingów, którzy mimo wszystko cenią sobie komfort i wygodę w czasie podróży. Koszt takiej przenośnej toalety, to zaledwie kilkaset złotych. Bez problemu znajdziemy oferty nieprzekraczające 700 zł. Najwięcej zapłacimy za najlepiej wyposażone nowe kabiny toaletowe. Ceny za toi toi z muszą, zbiornikiem na nieczystości, umywalką, wieszakiem na ubrania, pisuarem i matą antypoślizgową, mogą osiągnąć nawet kilka tys. zł.

Dla osób poszukujących tymczasowego rozwiązania, na przykład na czas budowy istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które umożliwia zaoszczędzenie kosztów. Polega ono na zakupieniu najtańszej kabiny, w której powstanie ustęp, na przykład drewnianej, którą dostaniemy w praktycznie każdym większym markecie budowlanym i ustawianie jej nad dołem na nieczystości, który po tym jak zostanie napełniony, zasypujemy torfem lub trotami. Jest to tak zwana toaleta kompostująca. Jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie rzadziej wybierane. Najczęściej decydujemy się na przenośne toalety plastikowe, czyli popularne toi toie. Decydując się na jej zakup, musimy liczyć się z kosztem, w zależności od wyposażenia, od około 2 tys. zł do nawet 4 tys. zł. Plastikowe toalety przenośne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Można je łatwo wyczyścić i serwisować, dzięki czemu utrzymanie w nich higienicznych warunków nie będzie stanowiło wyzwania. Co więcej, są one trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Ile kosztuje wynajem toalety przenośnej?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje wynajem toalety przenośnej. W takiej sytuacji po pierwsze musimy odpowiedzieć sobie, na jakiego pytanie rodzaju toaleta nas interesuje? Ile osób będzie z niej korzystać? Jakie wyposażenie powinna zawierać kabina? Istotnym jest również częstotliwość przeprowadzania serwisów przez firmę, od której zdecydujemy się wynająć toaletę. W przypadku niewielkich placów budowy zwykle wystarczy wynajęcie jednej, maksymalnie kilku, podstawowo wyposażonych kabin, które serwisować będziemy w zależności od potrzeby około dwóch razy w miesiącu. W takiej sytuacji koszt wynajmu nie powinien przekroczyć za jedną kabinę, w której znajdzie się muszla i szczelny zbiornik na nieczystości około 300 zł miesięcznie. Inaczej sprawy się będą miały, jeśli zdecydujemy się na lepiej wyposażone toalety przenośne. Toi toie nie tylko te z muszlą i zbiornikiem na nieczystości, lecz także te, posiadające dodatkowo umywalkę, pisuar, lustro, wieszaki, matę antypoślizgową i inne udogodnienia, które sprawiają, że korzystanie z nich jest znacznie wygodniejsze, będą kosztowały więcej, również w przypadku wynajmu. Miesięczna opłata za wynajem takiego toi toia „premium”, z jednym lub dwoma serwisami w miesiącu, kosztować nas może około 500 zł. Wiele zależeć będzie również od konkretnej firmy. Ceny za podobne usługi różnić się mogą w zależności od dostawcy, regionu polski czy innych czynników, które trudno uwzględnić w krótkim artykule. Dla osób poszukujących toalet przenośnych na okoliczności, w których korzystać z nich będzie większa liczba osób, na przykład na imprezy masowe, mogą rozważyć wynajem kontenerów przystosowanych do pełnienia funkcji łazienek. W tego typu kontenerach znajdować się może kilka kabin z toaletami, natryski, stanowiska umywalek lub pisuarów. Koszt wynajmu takiego kontenera będzie zależał od jego wielkości oraz rodzaju wyposażenie.

Ile kosztuje zakup toalety przenośnej?

Ile zapłacimy za przenośną toaletę? To zależy. Najtańszą opcja będzie zakup przenośnej toalety bez kabiny wyposażonej jedynie w muszlę i zbiornik na nieczystości. Ustawia się ją w namiocie albo za parawanem, które sprzedawane są w zestawie. Jest to rozwiązanie dobre dla osób podróżujących kamperami, które nie posiadają łazienki. Takie przenośne toalety możemy stosunkowo łatwo wyczyścić, są niewielkie i poręczne, dzięki czemu bez problemu zmieścimy je wśród naszych bagaży. Dodatkowo zapewniają możliwość wygodnego załatwienia naszych podstawowych potrzeb fizjologicznych w czasie podróży nawet po pustkowiach i na odludziu. Ile kosztuje taka przenośna toaleta? Bez większego problemu znajdziemy modele, za które zapłacimy nie więcej niż 700 zł. Jest to opcja najtańsza i w zasadzie najlepsza dla osób poszukujących toalety na podróże.

Jaki jest koszt przenośnej toalety na działkę rekreacyjną? Tutaj mamy znacznie większą możliwość wyboru. Prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie plastikowa toaleta typu toi toi. Dlaczego? Po pierwsze są one wykonane z plastiku. Jest to materiał odporny na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych, zarówno słońca, jak i śniegu i deszczu. Dzięki temu toaleta taka może służyć nam latami bez potrzeby dodatkowej jej impregnacji lub malowania, co będzie niezbędne w przypadku ustępów drewnianych. Koszt takiej plastikowej przenośnej toalety zależeć będzie od rodzaju wyposażenia. Te z podstawowymi akcesoriami jak muszla i zbiornik na nieczystości, bez dodatkowych udogodnień, kosztować będą około 2 tys. zł. Jeśli zdecydujemy się na kabinę z umywalką, pisuarem, matami antypoślizgowymi, wieszakami, lustrem i innymi akcesoriami, to będziemy musieli liczyć się z większymi kosztami. Ceny najlepiej wyposażonych toi toi dochodzą do kilku tysięcy złotych. Zaletą tego typu toalet jest to, że znacznie łatwiej utrzymać w nich czystość, niż w drewnianych ustępach. Możemy je umyć i opróżnić zbiorniki na nieczystości. Dzięki temu utrzymanie higieny kabinie będzie znacznie prostsze, a dzięki temu korzystanie z niej jest bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

Gdzie ustawić toaletę na działce?

Dla osób, które sądziły, że mogą ustawić toaletę gdziekolwiek na swojej działce rekreacyjnej, nie mamy dobrej wiadomości. To gdzie toaleta powinna zostać ustawiona, jest ściśle określone w przepisach. Wynika to z potrzeby ochrony ujęć wody pitnej i zminimalizowania ryzyka epidemicznego. Dlatego też toaleta bezodpływowa nie powinna być ustawiona bliżej niż dwa metry od działki sąsiedniej i pięć metrów od okien i drzwi pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Toaleta nie powinna stać również bliżej niż piętnaście metrów od najbliższej studni, z której woda jest spożywana przez ludzi. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że przedostaną się do niej niebezpieczne bakterie, jak na przykład escherichia coli, którą zakażenie może spowodować nawet zgon. Toaleta przenośna, jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających działkę rekreacyjną, która nie jest podłączona do kanalizacji. Warto również zadbać o względy estetyczne. Jeśli działka, na której planujemy ustawić toaletę, stanowić będzie również naszą strefę relaksu, to warto, aby kabina została ustawiona w ustronnym miejscu. Dzięki temu nie zaburzymy obrazu ogrodu i zapewnimy sobie więcej prywatności w czasie korzystania z toalety.

Jak widać ustawienie toi toia na działce wcale nie jest prostą sprawą i nie może stać on gdziekolwiek. W przypadku rozwiązań tymczasowych, na przykład budowy, warto rozważyć wynajęcie toi toia. Jeśli jednak poszukujemy trwałego rozwiązania dla naszej działki rekreacyjnej, to lepiej będzie zdecydować się na zakup przenośnej toalety. Koszt toi toia wyposażonego w podstawowe akcesoria powinien oscylować w okolicach 2 tys. zł. Kabiny posiadające dodatkowe udogodnienia będą kosztowały odpowiednio więcej.

Dlaczego toaleta na budowie jest niezbędna?

Dostęp do zaplecza sanitarnego jest konieczny w bardzo wielu miejscach. Na pewno taki dostęp należy zapewnić osobom pracującym na budowie. Chcąc zapewnić pracownikom dostęp do zaplecza sanitarnego można dzisiaj skorzystać z bardzo wielu rozwiązań. Do tych, które obecnie cieszą się największą popularnością zaliczyć można toalety przenośne. Przenośna toaleta na budowę to rozwiązanie które sprawdza się zarówno w przypadku budowy domu jednorodzinnego jak na budowach budynków komercyjnych. Z powodzeniem też taka toaleta sprawdzi się dla pracowników pracujących przy budowie dróg i mostów.

Krótka historia przenośnych toalet

Ubikacja na budowie jest oczywiście konieczna, dzisiaj jej widok na placu budowy nikogo więc nie dziwi. Niewiele osób jednak wie, że przenośne toalety nie są wynalazkiem sprzed kilku lat. Pierwsze zostały zaprojektowane już w latach 50 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Przenośne toalety wykonywano wówczas z drewna były dość ciężkie, jedna toaleta mogła ważyć nawet 200 kg. W1969 roku po raz pierwszy wykorzystano je na masowej imprezie na świeżym powietrzu. Z przenośnych toalet mogli korzystać uczestnicy festiwalu Woodstock. Toalety przenośne szybko zyskały popularność, do ich produkcji zaczęto więc wykorzystywać bardziej nowoczesne i lżejsze materiały.

Toaleta na budowę: dlaczego należy zapewnić ja pracownikom?

Zapewnienie pracownikom dostępu do zaplecza sanitarnego jest jednym z obowiązków każdego pracodawcy Oznacza to, że toaleta musi znaleźć się na każdej budowie. Plac budowy jest miejscem bardzo specyficznym, na ogół nie ma na nim dostępu do wody i kanalizacji. Rozwiązaniem, które na budowie sprawdza się najlepiej jest więc toaleta przenośna, która może zostać ustawiona w dowolnym miejscu nie ma tez znaczenia rodzaj podłoża, na którym toaletę tę można ustawić. Tego typu przybytki dostępne są w bardzo różnych rodzajach, z łatwością  można wybrać toaletę dostosowaną do indywidualnych oczekiwań danego inwestora. W przypadku toalety na placu budowy jedna toaleta na ogół może być wykorzystywana przez mniej więcej siedem dni. Po tym czasie konieczne jest jej opróżnienie. Przyjmuje się też, że jedna toaleta w przeciągu czterdziestogodzinnego tygodnia pracy może być komfortowo użytkowana przez 10 osób  – jeśli na budowie jest więcej pracowników, trzeba zapewnić odpowiednio większą  ilość toalet albo liczyć się z koniecznością jej częstszego opróżniania.

Toalety na budowę; jakie są rodzaje?

Przenośny kibel na budowę, który jest najbardziej popularny ma postać zamkniętej budki. Do jego wykonania na ogół wykorzystywane są wysokiej jakości tworzywa polietylenowe. Dzięki temu kibelek na budowę jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto wykonana z polietylenu przenośna toaleta jest odporna na zmienne, skrajnie wysokie lub bardzo niskie temperatury. Ogromnym plusem wykonanych z polietylenu przenośnego WC jest to, że można je z łatwością utrzymać w czystości. Pozbycie się z nich nieczystości także nie stanowi żadnego problemu, co jest ich dodatkowym atutem. Wychodek na budowie w formie zamkniętej budki doskonale sprawdza się na każdej, zarówno małe, jak i dużej budowie. Producenci przenośnych toalet wychodząc naprzeciw oczekiwaniom bardzo różnych grup klientów oferują kilka ich typów. Najbardziej popularne są toalety składające się z dużego bezodpływowego zbiornika. Aby korzystanie z nich nie było zbyt uciążliwe, zadbano o ich sprawną wentylację. Na wyposażeniu standardowej toalety przenośne znajduje się także:
-deska sedesowa; w niektórych dodatkowo może zostać zamontowany pisuar;
-pojemnik na papier toaletowy.


Przenośne WC na budowę może mieć także dodatkowe udogodnienia. Zależy to nie tylko od typu toalety, ale także od tego czy na budowie jest dostęp do czystej bieżącej wody. Jeśli na działce budowlanej znajduje się sieć wodociągowa, to można wybrać toaletę, w której znajdzie się także umywalka oraz system spłukiwania z ręczna lub nożną pompką. W toaletach o podwyższonym standardzie montowane jest także oświetlenie, podajnik na ręczniki papierowe oraz dozownik na mydło w płynie. Wszystkie toalety wyposażone są w automat zamykający drzwi oraz zamek z opcją „wolne/ zamknięte”. Wszystkie toalety przenośne niezależnie od swojego standardu są bardzo stabilne. Zawdzięczają to ciężarowi zbiornika na nieczystości. Już na początku wlewana jest do niego odpowiednia ilość wody. W miarę użytkowania zbiornik napełnia się i zwiększa swój ciężar. We wszystkich typach toalet przenośnych montowane są tez antypoślizgowe podłogi, co zwiększa komfort korzystania z nich.

Ile kosztuje toaleta na budowę: czy znacznie zwiększa to koszt inwestycji

Ceny toalet przenośnych są bardzo zróżnicowane. Nowa przenośna toaleta w najbardziej podstawowej, standardowej wersji kosztuje około 2000 zł. Toaleta z dodatkowym wyposażeniem est oczywiście droższa. Na rynku można znaleźć także toalety przenośne używane. Koszt ich zakupu jest niższy, waha się od 800 do 1600 zł. Niezależnie więc od tego jaka toaleta przenośna na budowę interesuje danego inwestora koszt jej zakupu nie jest niski. O ile jeszcze duże firmy budowlane są skłonne zainwestować w zakup przenośnej toalety dla swoich pracowników, to osobom indywidualnym, które budują dom taka inwestycja średnio się opłaca.

Sprawdź: Oznaczenia toalet

Kupić czy wynająć toaletę na budowę: które rozwiązanie jest lepsze?

Na rynku już od dłuższego czasu działają firmy, które oferuję krótko- lub długoterminowy wynajem toalet przenośnych. Swoją ofertę wypożyczalnie te kierują zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. A to oznacza, że każdy komu potrzebna jest toaleta na placu budowy może ją wynająć. Co ważne, wiele firm, które oferują ubikacje na budowę do wynajęcia świadczy pełen zakres usług. Oznacza to, że nie tylko można toaletę wynająć, ale także liczyć na pełne serwis. Na ogół podstawowa usługa serwisowa wliczana jest w cenę wynajmu. Ceny wynajmu zależą od bardzo wielu czynników. Pod uwagę brany jest standard wynajmowanej toalety, rodzaj i liczba dodatkowych elementów, które znajdą się na jej wyposażeniu oraz częstotliwość serwisu.

Gdzie wynająć toaletę na budowę?

Osoby, które interesuje ubikacja na budowę do wynajęcia nie będą dzisiaj miały najmniejszych problemów ze znalezieniem wypożyczalni przenośnych toalet. Działa ich w kraju naprawdę wiele. Przynajmniej jedną taką wypożyczalnię można znaleźć na terenie każdego województwa. Chcąc znaleźć wypożyczalnię toalet znajdującą się najbliżej placu budowy, najłatwie3j i najszybciej można to zrobić korzystając z dostępu do Internetu. Na ogół z wypożyczalnią można kontaktować się w różny sposób. Duże wypożyczalnie zawsze podają swój adres e-mail. Można się też z wybraną przez siebie wypożyczalnią skontaktować drogą telefoniczną. Wiele wypożyczalni toalet przenośnych świadczy usługi nie tylko na terenie miasta i regionu, w którym ma swoją siedzibę. Większość kieruje swoją ofertę także do klientów z sąsiednich miejscowości i województw. Ułatwia to znalezienie i wybranie wypożyczalni, której oferta jest dla nas najbardziej korzystna finansowo.

Oznaczenia toalet

Urzędy, instytucje kultury, uczelnie, centra handlowe to tylko kilka miejsc, w których znajdują się ogólnodostępne toalety. Takie toalety nie tylko muszą być wygodne i komfortowe. Przede wszystkim muszą one także spełniać wysokie wymagania odnośnie higieny. Publiczne toalety dzielą się na damskie i męskie. A to oznacza, że muszą być odpowiednio oznaczone. Co więcej, odpowiednie oznaczenia toalet znajdują się nie tylko na toaletach przeznaczonych dla przedstawicielek płci pięknej i mężczyzn, ale także na tych, które zostały przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Jakie oznaczenia stosowane są w publicznych toaletach?

Jak zaczęła się historia toalet publicznych?


Toalety publiczne nie są współczesnym wynalazkiem. Tego rodzaju toalety funkcjonowały już w czasach starożytnych. Na Krecie, w Egipcie, Babilonie i Chinach toalety nie miały wydzielonych oddzielnych stref dla kobiet i mężczyzn. W starożytnych toaletach publicznych w jednym pomieszczeniu znajdowało się nawet 50 stanowisk. Trudno więc było o zachowanie prywatności. Z drugiej jednak strony pobyt w publicznej toalecie był okazją do rozmów i wymiany nowinek. Z publicznych toalet w starożytnym Rzymie czerpano niemałe zyski. Znane nam dzisiaj powiedzenie „pieniądze nie śmierdzą” powstało w czasach, gdy Rzymem rządził cesarz Wespazjan, który opodatkował publiczne toalety. Dzisiaj ogólnodostępna toaleta musi znajdować się w każdym publicznym budynku. Musi ona być zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby zapewniała korzystającym z niej osobom intymność. Oczywiście poziom czystości w publicznej toalecie musi stać na bardzo wysokim poziomie. Ponadto każda publiczna toaleta musi zostać odpowiednio oznaczona.

Oznakowanie toalet


Oznakowanie toalet


Właściwe oznaczenia toalet znajdujących się w miejscu publicznym to konieczność. Prawidłowo oznakowanie toalety publicznej nie tylko umożliwia jej szybkie zlokalizowane, ale także trafienie do odpowiedniej, damskiej lub męskiej części. Ogólne, dostępne zarówno dla pań, jak i panów wejście do łazienki oznacza się bardzo często napisem WC. Oznaczenie WC to skrót, który został utworzony od zwrotu w języku angielskim „water closet”. W dosłownym tłumaczeniu na język polski znaczy to „,muszla klozetowa”. Oznaczenie WC stosowane jest w bardzo wielu krajach, nie tylko w tych angielskojęzycznych. Spotkamy je także w polskich toaletach publicznych. W biurowcach, eleganckich hotelach czy pensjonatach można się spotkać także z innymi oznaczeniami. Nad drzwiach prowadzących do toalety może zostać umieszczony też napis Toaleta w języku angielskim „toilet”, niemieckim „Toilette” czy francuskim „toilette”. Zarówno symbol „WC”, a i napis „Toaleta” (także w innych językach) wykonywane są z bardzo różnych materiałów. Są bardzo zróżnicowane pod względem designu, łatwo więc wybrać takie, które pasuje stylistycznie i kolorystycznie do wystroju danej toalety, lokalu, w którym się ona znajduje oraz do drzwi prowadzących do toalety. Oznaczenie WC to tylko jeden ze sposobów oznaczania toalet.

Oznakowania toalet


Oznakowanie toalet publicznych w Polsce coraz częściej zgodne jest ze standardami ISO. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ISO opracowała znaki z symbolami graficznymi, które są zrozumiałe dla wszystkich osób niezależnie od tego, z jakiego kontynentu i kraju pochodzą. Międzynarodowe symbole graficzne, które służą oznaczaniu publicznych toalet to postać kobiety i postać mężczyzny. Oczywiście postać kobiety to tylko jedna z możliwości oznaczenia damskiej toalety. W Polsce w wielu toaletach publicznych wciąż jeszcze można spotkać inne oznaczenia, ale o tym napiszemy później. Oznaczane są również toalety dla osób niepełnosprawnych. Bazują one na postaci na wózku inwalidzkim. Czasem postać ta łączona jest z napisem WC. W wielu obiektach użyteczności publicznej pojawiają się też toalety z dodatkowymi oznaczaniami w języku Braille’a. Piktogramy są w kolorze białym alb niebieskim (mogą być granatowe), umieszcza się je na białym lub niebieskim tle.

Toaleta damska znaczek


Toaleta damska znaczek


W Polsce jeszcze nie wszystkie toalety publiczne oznaczone są znakami zgodnymi ze standardami ISO. Na drzwiach toalet w Polsce wciąż jeszcze bardzo często widnieje kółko i trójkąt. Pochodzenie tych oznaczeń nie do końca jest znane. Przypuszcza się, że oznaczenia toalety damskiej symbolem kółka jest nawiązaniem do symbolu kobiety z czasów starożytnych. Ten prosty symbol geometryczny był w naszym kraju bardzo popularny. Dla cudzoziemców był jednak zupełnie niezrozumiały. Symbol graficzny przedstawiający postać kobiety ułatwia wszystkim, także osobom z innych krajów, szybkie odnalezienie toalety.

Oznaczenia toalet kółko


Oznaczenie toalety damskiej symbolem kółka może nawiązywać nie tylko do starożytnego symbolu kobiety, ale także do symbolicznego oznaczenie planety Wenus. Symbol kobiety czyli lusterko Wenus przedstawia koło, u którego podstawy znajduje się krzyż. W przypadku oznaczenia toalet zdecydowano się na jego uproszczoną wersję. Z symbolu zniknął więc krzyż. Co ciekawe, w ten sposób oznaczone toalety poza Polską można spotkać jeszcze w Ukrainie. Jako ciekawostkę warto wspomnieć o symbolu dwóch zer stosowanym do oznaczania toalet na dworcach czy w hotelach. Dzisiaj praktycznie nie jest on już nigdzie wykorzystywany.

Toaleta męska


Trójkąt to kolejny po kółku popularny znak oznaczający męską toaletę. Podobnie, jak kółko także trójkąt oznaczający męską toaletę jest nawiązaniem do starożytnego symbolu mężczyzny lub do stosowanego w astronomii symbolu planety Mars. Podobnie, jak w przypadku damskiego oznaczenia toalety zdecydowano się zastosować uproszczony symbol. Na górze symboli planety Mars znajduje się trójkątna strzała bądź grot. Stosując wersję uproszczoną, zrezygnowano z okrągłej podstawy.

Oznaczenia toalety męskie


Oznaczenia toalety męskie


W Polsce stosowane są wszystkie (za wyjątkiem dwóch zer) oznaczenia publicznych toalet. Coraz częściej znika toaleta damska oznaczenie w postaci kółka. Podobnie coraz rzadziej męskie toalety oznaczane są symbolem trójkąta. Produkcją oznakowań toalet zajmuje się dzisiaj w naszym kraju bardzo wiele firm. Oznakowania te wykonywane są z bardzo różnych materiałów. Często stosowana jest folia samoprzylepna. Wykonane z folii oznakowania są bardzo przystępne cenowo, cieszą się więc dużym zainteresowaniem. Oznakowania mogą być wykonane także ze stali nierdzewnej. Prezentują się one wyjątkowo efektownie. Oznaczenia toalet mogą mieć różne kształty. Najczęściej wybierane są kwadratowe i okrągłe. Niektórzy producenci oferują też podświetlane oznaczenia toalet.

Exit mobile version