Oznaczenia toalet

Urzędy, instytucje kultury, uczelnie, centra handlowe to tylko kilka miejsc, w których znajdują się ogólnodostępne toalety. Takie toalety nie tylko muszą być wygodne i komfortowe. Przede wszystkim muszą one także spełniać wysokie wymagania odnośnie higieny. Publiczne toalety dzielą się na damskie i męskie. A to oznacza, że muszą być odpowiednio oznaczone. Co więcej, odpowiednie oznaczenia toalet znajdują się nie tylko na toaletach przeznaczonych dla przedstawicielek płci pięknej i mężczyzn, ale także na tych, które zostały przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Jakie oznaczenia stosowane są w publicznych toaletach?

Jak zaczęła się historia toalet publicznych?


Toalety publiczne nie są współczesnym wynalazkiem. Tego rodzaju toalety funkcjonowały już w czasach starożytnych. Na Krecie, w Egipcie, Babilonie i Chinach toalety nie miały wydzielonych oddzielnych stref dla kobiet i mężczyzn. W starożytnych toaletach publicznych w jednym pomieszczeniu znajdowało się nawet 50 stanowisk. Trudno więc było o zachowanie prywatności. Z drugiej jednak strony pobyt w publicznej toalecie był okazją do rozmów i wymiany nowinek. Z publicznych toalet w starożytnym Rzymie czerpano niemałe zyski. Znane nam dzisiaj powiedzenie „pieniądze nie śmierdzą” powstało w czasach, gdy Rzymem rządził cesarz Wespazjan, który opodatkował publiczne toalety. Dzisiaj ogólnodostępna toaleta musi znajdować się w każdym publicznym budynku. Musi ona być zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby zapewniała korzystającym z niej osobom intymność. Oczywiście poziom czystości w publicznej toalecie musi stać na bardzo wysokim poziomie. Ponadto każda publiczna toaleta musi zostać odpowiednio oznaczona.

Oznakowanie toalet


Oznakowanie toalet


Właściwe oznaczenia toalet znajdujących się w miejscu publicznym to konieczność. Prawidłowo oznakowanie toalety publicznej nie tylko umożliwia jej szybkie zlokalizowane, ale także trafienie do odpowiedniej, damskiej lub męskiej części. Ogólne, dostępne zarówno dla pań, jak i panów wejście do łazienki oznacza się bardzo często napisem WC. Oznaczenie WC to skrót, który został utworzony od zwrotu w języku angielskim „water closet”. W dosłownym tłumaczeniu na język polski znaczy to „,muszla klozetowa”. Oznaczenie WC stosowane jest w bardzo wielu krajach, nie tylko w tych angielskojęzycznych. Spotkamy je także w polskich toaletach publicznych. W biurowcach, eleganckich hotelach czy pensjonatach można się spotkać także z innymi oznaczeniami. Nad drzwiach prowadzących do toalety może zostać umieszczony też napis Toaleta w języku angielskim „toilet”, niemieckim „Toilette” czy francuskim „toilette”. Zarówno symbol „WC”, a i napis „Toaleta” (także w innych językach) wykonywane są z bardzo różnych materiałów. Są bardzo zróżnicowane pod względem designu, łatwo więc wybrać takie, które pasuje stylistycznie i kolorystycznie do wystroju danej toalety, lokalu, w którym się ona znajduje oraz do drzwi prowadzących do toalety. Oznaczenie WC to tylko jeden ze sposobów oznaczania toalet.

Oznakowania toalet


Oznakowanie toalet publicznych w Polsce coraz częściej zgodne jest ze standardami ISO. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ISO opracowała znaki z symbolami graficznymi, które są zrozumiałe dla wszystkich osób niezależnie od tego, z jakiego kontynentu i kraju pochodzą. Międzynarodowe symbole graficzne, które służą oznaczaniu publicznych toalet to postać kobiety i postać mężczyzny. Oczywiście postać kobiety to tylko jedna z możliwości oznaczenia damskiej toalety. W Polsce w wielu toaletach publicznych wciąż jeszcze można spotkać inne oznaczenia, ale o tym napiszemy później. Oznaczane są również toalety dla osób niepełnosprawnych. Bazują one na postaci na wózku inwalidzkim. Czasem postać ta łączona jest z napisem WC. W wielu obiektach użyteczności publicznej pojawiają się też toalety z dodatkowymi oznaczaniami w języku Braille’a. Piktogramy są w kolorze białym alb niebieskim (mogą być granatowe), umieszcza się je na białym lub niebieskim tle.

Toaleta damska znaczek


Toaleta damska znaczek


W Polsce jeszcze nie wszystkie toalety publiczne oznaczone są znakami zgodnymi ze standardami ISO. Na drzwiach toalet w Polsce wciąż jeszcze bardzo często widnieje kółko i trójkąt. Pochodzenie tych oznaczeń nie do końca jest znane. Przypuszcza się, że oznaczenia toalety damskiej symbolem kółka jest nawiązaniem do symbolu kobiety z czasów starożytnych. Ten prosty symbol geometryczny był w naszym kraju bardzo popularny. Dla cudzoziemców był jednak zupełnie niezrozumiały. Symbol graficzny przedstawiający postać kobiety ułatwia wszystkim, także osobom z innych krajów, szybkie odnalezienie toalety.

Oznaczenia toalet kółko


Oznaczenie toalety damskiej symbolem kółka może nawiązywać nie tylko do starożytnego symbolu kobiety, ale także do symbolicznego oznaczenie planety Wenus. Symbol kobiety czyli lusterko Wenus przedstawia koło, u którego podstawy znajduje się krzyż. W przypadku oznaczenia toalet zdecydowano się na jego uproszczoną wersję. Z symbolu zniknął więc krzyż. Co ciekawe, w ten sposób oznaczone toalety poza Polską można spotkać jeszcze w Ukrainie. Jako ciekawostkę warto wspomnieć o symbolu dwóch zer stosowanym do oznaczania toalet na dworcach czy w hotelach. Dzisiaj praktycznie nie jest on już nigdzie wykorzystywany.

Toaleta męska


Trójkąt to kolejny po kółku popularny znak oznaczający męską toaletę. Podobnie, jak kółko także trójkąt oznaczający męską toaletę jest nawiązaniem do starożytnego symbolu mężczyzny lub do stosowanego w astronomii symbolu planety Mars. Podobnie, jak w przypadku damskiego oznaczenia toalety zdecydowano się zastosować uproszczony symbol. Na górze symboli planety Mars znajduje się trójkątna strzała bądź grot. Stosując wersję uproszczoną, zrezygnowano z okrągłej podstawy.

Oznaczenia toalety męskie


Oznaczenia toalety męskie


W Polsce stosowane są wszystkie (za wyjątkiem dwóch zer) oznaczenia publicznych toalet. Coraz częściej znika toaleta damska oznaczenie w postaci kółka. Podobnie coraz rzadziej męskie toalety oznaczane są symbolem trójkąta. Produkcją oznakowań toalet zajmuje się dzisiaj w naszym kraju bardzo wiele firm. Oznakowania te wykonywane są z bardzo różnych materiałów. Często stosowana jest folia samoprzylepna. Wykonane z folii oznakowania są bardzo przystępne cenowo, cieszą się więc dużym zainteresowaniem. Oznakowania mogą być wykonane także ze stali nierdzewnej. Prezentują się one wyjątkowo efektownie. Oznaczenia toalet mogą mieć różne kształty. Najczęściej wybierane są kwadratowe i okrągłe. Niektórzy producenci oferują też podświetlane oznaczenia toalet.